ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ
Զբոսաշրջային սեզոնին ընդառաջ, կարևորելով բնության հուշարձանների դերը զբոսաշրջության ոլորտում՝ ներկայանալի և պատշաճ միջավայր ապահովելու, զբոսաշրջային այցելությունները հնարավորինս անվտանգ և համակարգված իրականացնելու, տարածքների վրա այցելությունների վնասակար ազդեցությունները նվազեցնելու, աղտոտման և աղբահանության հետ կապված հարցերը կանոնակարգելու, ապօրինի օգտագործման դեպքերը բացառելու նպատակով շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը  գրությամբ դիմել է ՀՀ մարզպետներին՝ հայցելով նրանց աջակցությունը՝ հանձնարարելու տեղական ինքնակառավարման մարմիններին միջոցներ ձեռնարկել իրենց համայնքներում բնության հուշարձանների պահպանության և դրանց նկատմամբ մարդածին բացասական հետևանքների նվազեցման ուղղությամբ:
Միայն տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման արդյունավետ փոխգործակցության արդյունքում է հնարավոր արձանագրել ցանկալի արդյունքներ ամենակարճ ժամկետներում:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ունենք 232 բնության հուշարձան։
Մեկ այլ գրությամբ նախարարը դիմել է Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին՝ բնության հուշարձանների նկատմամբ պատշաճ վերահսկողություն իրականացնելու հարցում հատուկ միջոցներ ձեռնարկելու համար։
Նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը բազմիցս է կոչով դիմել ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին՝ ավելի հոգատար վերաբերվել բնությանն ու շրջակա միջավայրին, չաղտոտել այն, համատեղ պահպանել ու պաշտպանել Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանությունը։
Մեզնից յուրաքանչյուրը, լինի ոլորտի քաղաքականության պատասխանատու, համայնքի անդամ, թե զբոսաշրջիկ, իր դերն ունի Հայաստանի բնապահպանական իրավիճակի բարելավման գործում։

Ahead of the tourist season, highlighting the role of natural monuments in the tourism industry, in an effort to ensure a fairly good, environmentally sound and well ordered tourist visits, to reduce the harmful effects on tourist attractions, to streamline pollution and waste matters, and to exclude cases of illegal use, Minister of Environment Romanos Petrosyan addressed a letter to the RA Governors, asking for their support, to instruct the local self-government bodies to take measures to protect the natural monuments in their communities and to reduce the negative anthropogenic impacts on thereof.
Only due to fruitful cooperation between territorial administration and local self-government, it is possible to achieve the desired results in the shortest time period.
Note that there are 232 natural monuments in the Republic of Armenia.
The Minister addressed another letter to the the Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources to assume special measures to ensure relevant supervision over natural monuments.
Minister Romanos Petrosyan has repeatedly urged all the citizens of Armenia to have more caring attitude towards the nature and the environment, not to pollute it, jointly preserving and protecting the rich biodiversity of Armenia.
Each of us, whether responsible for the policy of the sphere, a member of the community or a tourist, is instrumental in improving the environmental situation in Armenia.